Nashachata II- Drake Passage 2016/2017 -Atlantyk

Etap: 16.02

Trasa rejsu: Madera (Quinta do Lorde - Quinta do Lorde)



Termin:
od 2016.05.28 do 2016.06.04
Czas trwania:
7 dni
Ilość mil morskich:
150 (średnio 22 na dzień)
Skipper:
Andrzej Brońka
Kontakt ze skipperem:
+48 513 441 525, email: hugill@interia.pl
Wolnych miejsc:
2

Madera leży na Atlantyku, ok. 600 Nm od Lizbony i 350 Nm od Maroka. Powstała „zaledwie” parę milionów lat temu, po erupcji podwodnego wulkanu. Madera to w rzeczywistości jeden z najwyższych na świecie wulkanów. Powstała w wyniku serii podwodnych erupcji. Erozje ukształtowały wyspę tworząc górskie granie, wąwozy oraz wysokie klify. Wokół wyspy nie ma szelfu, dno opada gwałtownie na głębokość 6 km.

Madera zwana bywa wyspą wiecznej wiosny z uwagi na stałe podzwrotnikowe temperatury. Jednak mimo łaskawego klimatu i żyznej gleby uprawę roślin ogranicza górzyste ukształtowanie terenu. Liczy się więc każdy jego skrawek. Przy Cabo Girao (Przylądek Obrotu) miał zawrócić w 1419 r. statek Joao Gonçalvesa Zarco. Ten portugalski kapitan wraz z kompanami Tristao Vaz Teixeirą i Bartolomeu Perestrelo uchodzi za odkrywcę archipelagu Madery (choć widnieje on już na mapie Pliniusza Starego z I w. jako Wyspy Purpurowe). Nazwa największej, gęsto zalesionej wyspy pochodzi od portugalskiego tłumaczenia słowa "drewno".

Najbardziej komercyjną i zaludnioną częścią wyspy jest południowe wybrzeże, gdzie leży jej stolica Funchal. Z jednej strony obmywa ją ocean, a z drugiej bezpiecznie otaczają góry liczące ok. 1000m n.p.m. Miasto słynie z pięknych rezydencji i ogrodów. Tutaj usytuowały się najlepsze hotele, restauracje oraz sklepy. Specyficzny klimat tworzą jednak przede wszystkim zabytkowe budowle i brukowane, strome uliczki. Spacery po starówce w pobliżu klasztoru Santa Clara, fortecy Sao Lourenco z XVI wieku czy dwóch zabytkowych fortów Pico i Sao Tiago z pewnością zainteresują wielbicieli zwiedzania. Funchal nazywana jest często "małą Lizboną”. Madera służyła początkowo wyłącznie jako baza wypadowa do Afryki. Z czasem zaczęto pozyskiwać z niej drewno i cukier (do czasu rozwinięcia plantacji brazylijskich była jego głównym dostawcą.

Polecamy wcześniejszy dwu-trzydniowy przylot aby zwiedzić wyspę od strony lądu.


W skład archipelagu wchodzą też 4-tysięczne Porto Santo i bezludne Ilhas Desertas oraz Selvagens .

W 1419 roku dwóch kapitanów Henry'ego, João Gonçalves Zarco Tristão Vaz Teixeira zostało zepchniętych przez burzę na Maderę, wtedy bezludną wyspę u wybrzeży Afryki, która była prawdopodobnie znana Europejczykom od 14 wieku.

W 1420 Zarco i Teixeira wrócił z Bartolomeu Perestrelo i zaczął portugalskie osadnictwo na wyspie.

Bartłomiej Perestrello (c. 1395 - 1457) (został mianowany przez króla gubernatorem wyspy Porto Santo) był portugalskim żeglarzem i odkrywcą

Jedna z jego córek, Filipa Perestrello de Moniz, około 1479 roku ożeniła się Krzysztofem Kolumbem,  który wtedy mieszkał  około 3 lat na Porto Santo . To tutaj powstał jego plan dotarcia do Indii drogą zachodnią.

We wschodniej części głównego placu Vila Baleira, stoi majestatyczny, główny kościół Porto Santo - Igreja da Nossa Senhora da Piedade, którego budowa została zakończona w 1446 roku. Kościół na skutego zniszczenie przez piratów został odbudowany w roku 1665 i to właśnie z tego okresu pochodzi wystrój kościoła. Będąc w Vila Baleira koniecznie też trzeba zobaczyć Museum Krzysztofa Kolumba - A Casa Colombo - Museu de Porto Santo.

Na wyspie znajduje się wspaniała 9km plaża.

Wygodna marina zapewnia schronienie w każdych warunkach pogodowych.  Obok kościoła  dobra restauracja, polecamy stek na kamieniu z  lawy lub miejscową cataplane.

 



Wróć do opisu wyprawy