Grenlandia 2013 - Przez Wyspy Zielone

Etap: N 05

Trasa rejsu: Ilulissat - Qaanaaq (New Thule)Termin:
od 2013.07.08 do 2013.07.24
Czas trwania:
16 dni
Skipper:
Joanna Krawiec
Wolnych miejsc:
2

Wokół Grenlandii - szlakiem na północ


Ilulissat. Tutaj lądujemy 6 lipca w sobotę. Ilulissat (Jakobshavn) leży w Zatoce Disko, a dokładnie w Isfjord rejonie wpisanym do światowego dziedzictwa UNESCO. Ponieważ jacht mamy do dyspozycji od poniedziałku, sobotę i niedzielę planujemy przeznaczyć na zwiedzanie okolicy i wycieczkę na lodowiec Sermeq Kujalleq – jeden z najszybszych (19 m dziennie) i najczęściej cielących się lodowców na świecie. Po zaprowiantowaniu jachtu w poniedziałek planujemy wyjście i podziwianie lodowca od strony morza oraz być może lądowanie gdzieś w Isfjordzie, by popatrzeć na Disco Bay z góry. Jeśli warunki lodowe pozwolą spróbujemy podejść do Eqip Sermia w Atta Sund, gdzie można zbliżyć się czoła lodowca. W Isfjordzie oprócz wielkich gór lodowych można spotkać też Humbaki.

Disko Bay. W zależności od pogody, szczególnie warunków lodowych i wiatrowych, wybierzemy miejsca w zatoce Disko, w których będziemy chcieli wylądować. A jest z czego wybierać: Saqqaq – wioska leżąca na północny zachód od Ilulissat u wejścia do Sullorsuaq Strait, która słynie z pozostałości osiedli żyjących tam ponad 4000 lat temu przodków Inuitów, Qeqertarsuaq (wyspa Disko), Qeqertaq i wiele innych.

Uummannaq. Opłyniemy półwysep Nuussuaq, na którym też znajduje się kilka ciekawych miejsc do lądowania m.in. Qilakitsoq, gdzie odnaleziono pochodzące z XV w. mumie Inuitów. W Uummannaq wciąż żyją ludzie, dla których polowanie na foki i rybołówstwo jest podstawowym źródłem utrzymania. Okolice Uummannaq to labirynt fiordów i cieśnin usiany górami lodowymi. Po drodze można też odwiedzić np. Kangersuatsiaq, gdzie przejście Grenlandii zakończył Wegener albo lodowiec Perdlerfiup Sermia.

Upernavik. Wejście do Upernavik prowadzi przez fjord Inukavsait z wyrastającymi na 2000m zboczami i lodowcami. Po drodze będziemy zaglądać do zatoczek i miedzy wysepki w poszukiwaniu ptaków i wołów piżmowych. 1500 mieszkańców Upernavik wciąż żyje z polowania na foki.

Thule. Po drodze z Upernavik do Thule można wylądować m.in. w okolicach Lille Renland, gdzie spotyka się renifery i polujące na foki niedźwiedzie polarne. Są tu też największe poza Antarktydą lodowce schodzące do morza. Opłyniemy Cape York – miejsce w którym Inuici i biali ludzie spotkali się po raz pierwszy w 1818 roku. Cape Seddon (pozostałości dawnej osady), Melville Bugt, Meteor Bugt, Savissivik, Morusaq to wszystko miejsca warte odwiedzenia. W okolicach Thule warto zrobić wypad na ląd by zobaczyć Arktyczną tundrę i jeziora, gdzie zbierają się gęsi śnieżne, kaczki i woły piżmowe.


Wróć do opisu wyprawy