Jachtem na Atlantyk 2014/2015 - Rejs morski na Azory-Madera-Wyspy Kanaryjskie -Wyspy Zielonego Przylądka

Etap: 14.14.3

Trasa rejsu: San Miguel - Teneryfa S



Termin:
od 2014.11.22 do 2014.11.29
Czas trwania:
7 dni
Ilość mil morskich:
250 (średnio 36 na dzień)
Skipper:
Paweł Stolzmann
Kontakt ze skipperem:
email: pstolzmann@gmiail.com
Wolnych miejsc:
---

Wyspy Kanaryjskie,  Islas Canarias, to górzysty archipelag pochodzenia wulkanicznego położony jest na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od Afryki. W skład archipelagu wchodzi 7 wysp: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, Gomera i Hierro oraz 6 małych na ogół bezludnych wysepek.

My startujemy i kończymy nasz rejs w marinie  San Miguel (Teneryfa )

W ciągu tygodniowego rejsu, w zależności od aktualnych warunków pogodowych i decyzji załogi, mamy okazję zobaczyć zawinąc do Las Palams  na  Gran Canarii czy nawet Fuerteventura zawijając do jej południowego portu w Morro Jable.

Wyspy Kanaryjskie są autonomicznym regionem  Hiszpanii. Wyspy należące do archipelagu charakteryzują się podobną, wulkaniczną przeszłością geologiczną. Krajobraz wysp jest niezwykle zróżnicowany. Od spektakularnych wulkanów i pól lawowych po gęste lasy, żółte i czarne plaże, żyzne doliny i skalne urwiska. W miejscach gdzie występują nadal czynne wulkany utworzono parki narodowe. W wodach oblewających Wyspy Kanaryjskie łatwo spotkać żółwie morskie, delfiny, wieloryby i walenie. Linia brzegowa Wysp Kanaryjskich liczy 1.583 km.

Wyspy Kanaryjskie leżą w strefie pasatów co oznacza przeważające wiatry z NE i słoneczną żeglugę. Panuje tu wieczna wiosna, średnia temperatura powietrza od października do kwietnia wynosi 20-28°C .Charakterystyczne dla wysp są strefy wiatru o przyspieszonej prędkości spowodowane przez efekty dyszy. Siła wiatru w tych strefach wzrasta do 15 i więcej węzłów. Po zawietrznej stronie wysp wieje bryza, morze jest mniej zafalowane  a żegluga  bardziej relaksowa. Cała trasa rejsu jest w obszarze pasatów wiejących przez większą część roku z siłą 3 - 6 st. B rzu. Największą siłę passaty mają w styczniu, lutym i sierpniu. Na października i listopada występują największe nieregularności. Są one spowodowane pojawieniem się sirrocco (wiatru wiejącego ze wschodu i południowego-wschodu), długich okresów ciszy lub silnego, zachodniego wiatru.
Jeżeli pojawią się ostrzeżenia o wysokim stanie morza (mar de fondo), należy zachować szczególną uwagę.
Na Wyspach Kanaryjskich panuje dobra widoczność. Prawie wszystkie mariny i porty znajdują się po zawietrznej stronie wysp, podejścia do nich są głębokie i proste, a nocne oznakowanie jest bardzo dobre.



Wróć do opisu wyprawy