Jachtem na Atlantyk 2014/2015 - Rejs morski na Azory-Madera-Wyspy Kanaryjskie -Wyspy Zielonego Przylądka

Etap: 14.15

Trasa rejsu: San Miguel (Teneryfa S) - Mindelo (Capo Verde)



Termin:
od 2014.12.01 do 2014.12.20
Czas trwania:
19 dni
Ilość mil morskich:
1250 (średnio 66 na dzień)
Skipper:
Zygmunt Biernacik
Kontakt ze skipperem:
email: zygmunt.biernacik@gmail.com
Wolnych miejsc:
2

Ważne: Staż na jachcie > 20 m

Przelot z Wysp Kanaryjskich na Capo Verde to czas  relaksu i przyjemność prawdziwej oceanicznej żeglugi w mocnym pasatowym wietrze. Jednocześnie tylko w ciągu jednego tygodnia przelotu miedzy Teneryfą a Wyspą Sao Vicente zrobimy prawie 900 NM i 170 godzin stażu na "morsa" lub kapitańskiego na pływach. W całym rejsie mamy zagwarantowane ponad 200 godzin żeglugi na jachcie powyżej  20 metrów długości ! i to na wodach pływowych. Całość trasy to ponad 1200 NM.


Wyspy Kanaryjskie,  Islas Canarias,to górzysty archipelag pochodzenia wulkanicznego położony jest na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od Afryki. W skład archipelagu wchodzi 7 wysp: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, Gomera i Hierro oraz 6 małych na ogół bezludnych wysepek.

My startujemy z  mariny San Miguel (Teneryfa ).

Wyspy Kanaryjskie leżą w strefie pasatów oznacza przeważające wiatry z NE i słoneczną żeglugę. Panuje tu wieczna wiosna, średnia temperatura powietrza od października do kwietnia wynosi 20-28°C i od maja do września 25-30°C.  Charakterystyczne dla wysp są strefy wiatru o przyspieszonejprędkości spowodowane przez efekty dyszy. Siła wiatru w tych strefach wzrasta do 15 i więcej węzłów. Po zawietrznej stronie wysp wieje bryza, morze jest mniej zafalowane  a żegluga  bardziej relaksowa.

Cała trasa rejsu jest w obszarze pasatów wiejących przez większą część roku z siłą  od 3B - 6B. Największą siłę passaty mają w styczniu, lutym i sierpniu. Na października i listopada występują największe nieregularności. Są one spowodowane pojawieniem się sirrocco (wiatru wiejącego ze wschodu i południowego-wschodu), długich okresów ciszy lub silnego, zachodniego wiatru.  Jeżelipojawią się ostrzeżenia o wysokim stanie morza (mar de fondo), należy zachować szczególną uwagę. Prawie wszystkie mariny i porty znajdują się po zawietrznej stronie wysp, podejścia do nich są głębokie i proste,a nocne oznakowanie jest bardzo dobre.


Zbliżając się do Capo Verde

Warunki do żeglugi w tym rejonie są fantastyczne! Temperatura wody i powietrza w tym czasie będzie w okolicach 23-26st., do tego stałypasatowy wiatr o sile 3-6 B.

Pomimo słabego zaopatrzenia w wodę nasza odsalarka produkuje ponad 200 litrów wody w ciągu 4 godzin. Jest więc czas na kąpiel i relaks.

Capo Verde czyli Wyspy Zielonego Przylądka i państwoRepublika Zielonego Przylądka, to grupa przepięknych i mało znanych wysp pochodzenia wulkanicznego, leżących na Atlantyku około 600 km na zachód od wybrzeży Afryki na wysokości Mauretanii i Senegalu. Archipelag składa się z dziesięciu zamieszkałych wysp i pięciu skalistych wysepek. Do 1975 roku archipelag był portugalską kolonią. Marynarzom i żeglarzom Cabo Verde (ang. Cape Verde) znane jest od stuleci przede wszystkim z produkcji znakomitego grogu. Wbrew nazwie wyspy te wcale nie cieszą oka bujną zielenią. Ze względu na wulkaniczne pochodzenie archipelagu są raczej czarne lub popielate. Archipelag powstał w wyniku erupcji wulkanicznej, przez co każda z wysp jest zupełnie inna, ma własną i specyficzną atmosferę. Różnorodność jest ogromna - od piaszczystych plaż z lazurową czystą wodą, przez suche krainy albo urodzajną glebę z plantacjami kawy, herbaty, trzciny cukrowej czy też na pasmach górskich kończąc. Stolicą małego państewka jest Praia - miasto na wyspie Santiago (Sao Tiago).


Wyspy podzielone są na:

Wyspy Zawietrzne: Santo Antao, Sao Vicente, Santa Luzia, Sao Nicolau, Sal i Boa Vista. Charakterystyka: długie, piaszczyste plaże, krystalicznie czysta woda o odcieniu turkusowym, przepiękna rafa koralowa.
Wyspy Podwietrzne: Maio, Santiago, Fogo i Brava. Wulkaniczne wyspy, klifowa linia brzegowa to charakterystyka tych wysp. Warto je zobaczyć przede wszystkim ze względu na piękne krajobrazy.
Wyspa Sal, czyli „sól”

Jedna z dwóch wysp, na których znajduje się międzynarodowe lotnisko.
Jej powierzchnia to 216 km²: 30 km długości i 12 km szerokości. Jest zamieszkana przez 14 816 mieszkańców.


Wyspa São Vicente Mindelo  ( tu kończymy nasz etap)

São Vicente zostało odkryte w dzień świętego Wincentego 22 stycznia 1462 roku, stąd też pochodzi nazwa wyspy. Od wschodu do zachodu mierzy 24 km, a z północy na południe około 16 km. Najbardziej popularne jest tu 51-tysięczne miasteczko Mindelo, jedyne miasteczko na wyspach, w którym znajduje się marina z prawdziwego zdarzenia, czyli z keją, prądem, słodką wodą i nasze miejsce postoju.

 Co warto zobaczyć  Mindelo:

Szukających kąpieli, nurkowania oraz łowienia ryb polecam położoną na południowym-zachodzie wyspy Baia das Gatas (zatokę Kotów). Ale to z czego miasteczko słynie najbardziej to niesamowita piosenkarka Cesária Joana Évora, urodzona i mieszkająca w Mindelo

 
 



Wróć do opisu wyprawy