Jachtem na Atlantyk 2014/2015 - Rejs morski na Azory-Madera-Wyspy Kanaryjskie -Wyspy Zielonego Przylądka

Etap: 14.6

Trasa rejsu: Funchal (Madeira)



Termin:
od 2014.06.28 do 2014.07.05
Czas trwania:
7 dni
Ilość mil morskich:
140 (średnio 20 na dzień)
Skipper:
Zbigniew Jałocha
Kontakt ze skipperem:
email: jalochaz@gmail.com
Wolnych miejsc:
---

Madeira ( Madera) Madera to egzotyczne owoce, endemiczne drzewa i kwiaty wyrastające z każdego skrawka wulkanicznej ziemi . . i wspaniałe owoce morza.

Madera nazywana jest Wyspą Wiecznej Wiosny, Wyspą Kwiatów lub Zieloną Perłą Atlantyku. Już same te nazwy zachęcają do jej odwiedzin. Bujna roślinność i majestatyczne, wulkaniczne skały tworzą wyjątkowe krajobrazy.

Madera leży na Atlantyku, ok. 600 Nm od Lizbony i 350 Nm od Maroka. Powstała „zaledwie” parę milionów lat temu, po erupcji podwodnego wulkanu. Madera to w rzeczywistości jeden z najwyższych na świecie wulkanów. Powstała w wyniku serii podwodnych erupcji. Erozje ukształtowały wyspę tworząc górskie granie, wąwozy oraz wysokie klify. Wokół wyspy nie ma szelfu, dno opada gwałtownie na głębokość 6 km.

Madera zwana bywa wyspą wiecznej wiosny z uwagi na stałe podzwrotnikowe temperatury. Jednak mimo łaskawego klimatu i żyznej gleby uprawę roślin ogranicza górzyste ukształtowanie terenu. Liczy się więc każdy jego skrawek. Przy Cabo Girao (Przylądek Obrotu) miał zawrócić w 1419 r. statek Joao Gonçalvesa Zarco. Ten portugalski kapitan wraz z kompanami Tristao Vaz Teixeirą i Bartolomeu Perestrelo uchodzi za odkrywcę archipelagu Madery (choć widnieje on już na mapie Pliniusza Starego z I w. jako Wyspy Purpurowe). Nazwa największej, gęsto zalesionej wyspy pochodzi od portugalskiego tłumaczenia słowa "drewno". W skład archipelagu wchodzą też 4-tysięczne Porto Santo i bezludne Ilhas Desertas oraz Selvagens (Wyspy Pustynne i Dziewicze). Madera służyła początkowo wyłącznie jako baza wypadowa do Afryki. Z czasem zaczęto pozyskiwać z niej drewno i cukier (do czasu rozwinięcia plantacji brazylijskich była jego głównym dostawcą)



Najbardziej komercyjną i zaludnioną częścią wyspy jest południowe wybrzeże, gdzie leży jej stolica Funchal. Z jednej strony obmywa ją ocean, a z drugiej bezpiecznie otaczają góry liczące ok. 1000m n.p.m. Miasto słynie z pięknych rezydencji i ogrodów. Tutaj usytuowały się najlepsze hotele, restauracje oraz sklepy. Specyficzny klimat tworzą jednak przede wszystkim zabytkowe budowle i brukowane, strome uliczki. Spacery po starówce w pobliżu klasztoru Santa Clara, fortecy Sao Lourenco z XVI wieku czy dwóch zabytkowych fortów Pico i Sao Tiago z pewnością zainteresują wielbicieli zwiedzania. Funchal nazywana jest często "małą Lizboną.


     Mariny

Funchal

Marina w Funchal jest zlokalizowana w częścią portu, głównie dla lokalnymi łodzi. Formalności można dokonać w w biurach portu w recepcji. Funkcjonariusze Guarda Fiscal (odprawa celna) i Policia Maritima (imigracja) pracują od 09:00-12:00, 14:00-18:00 codziennie. Jeśli brak miejsca na nabrzeżu, jachty powinny zakotwiczyć w zewnętrznym porcie i odwiedzić urząd pontonem. W dniu wypłynięcia należy odwiedzić biuro mariny i wszystkich innych urzędników aby dokonać wszelkichn formalności odprawy.

Calheta

Będąc na zachodnim krańcu wyspy, jest to najbardziej słoneczną część Madery. Sam port nie jest zbyt znany, ale jest to Port of Entry i ma przystań dla około 300 jachtów, co sprawia, że jest drugim największym portem na Maderze. Leży około 14NM na zachod od Funchal. Na miejscu dostępne są wszystkie niezbędne serwisy jachtowe. Plusem jest doskonała obsługa ludzi Yacht Clubu.

Quinta do Lorde

Marina jest częścią Quinta do Resort Lorde. Jest zlokalizowana na południowym wschodzie Madery, 7 km od lotniska i 32 km od stolicy Funchal. Ma dobry dostęp do pozostałej części wyspy poprzez darmowy prom z przystani do najbliższego supermarketu w Machico.

Wróć do opisu wyprawy