Plany na najbliższy rok i nie tylko

2015.12.23W 1419 roku dwóch kapitanów Henry'ego, João Gonçalves Zarco Tristão Vaz Teixeira zostało zepchniętych przez burzę na Maderę, wtedy bezludną wyspę u wybrzeży Afryki, która była prawdopodobnie znana Europejczykom od 14 wieku. W 1420 Zarco i Teixeira wrócił z Bartolomeu Perestrelo i zaczął portugalskie osadnictwo na wyspie.

Bartłomiej Perestrello (c. 1395 - 1457), 1 Capitão Donatário, Pan i gubernator wyspy Porto Santo był portugalskim żeglarzem i odkrywcą, który twierdził, że odkrył i zasiedlił Wyspę Porto Santo (1419) wraz z João Gonçalves Zarco Tristão Vaz Teixeira.

Był synem Micera Filippo Pallastrelli , żonaty z Caterina Visconti (z Visconti Werony), z którymi przybyli do Portugalii w 1385 roku. Tytuł Szlachcica i Fidalgo-Esquire Domu Infante João, Pana Reguengos i mistrza Portugalii Orderu Świętego Jakuba (Santiago), zostały mu przyznane w 1446 roku, a jako dziedziczne lenno (Capitania), otrzymał wyspę Porto Santo i rozpoczął kolonizację wyspy.

Jedna z jego córek, Filipa Perestrello de Moniz, około 1479 roku ożeniła się Krzysztofem Kolumbem,  który wtedy mieszkał na Maderze i Porto Santo.

 

Legenda przypisuje mu odpowiedzialność za ubogą roślinność na  Porto Santo. Na swoim pierwszym lądowaniu na wyspie przywiózł jedną ciężarną samice królika, który uciekł i jego potomkowie  zajęli wyspę w ciągu kilku lat. W rzeczywistości na wyspie były bardzo małe  zasoby wody, i to co wydawało się być dobrą inwestycją otrzymaną od króla stało się przyczyną  rodzinnej ruiny finansowej.

 

 

 

Chociaż dokładne dane są niepewne, kartograficzny dowody sugerują, że Azory były prawdopodobnie odkryte w 1427 roku przez portugalskich żeglarzy pływających pod kierunkiem Henryka żeglarza i osiedlili się tam w 1432, co sugeruje, że Portugalczycy byli w stanie poruszać się co najmniej 745 mil (1200 km) od wybrzeża Portugalii.

 

Diogo de Silves był kapitanem w służbie portugalskiego księcia Henryka Żeglarza i w 1427 roku, jako jedna z kilku wypraw Henry'ego w 1420s popłynął w dół wybrzeża Afryki Zachodniej, starając się dotrzeć do Ras Budżdur, lub że być może udała się w rutynową podróż do Madery. Jak znalazł się na Azorach nie jest pewne - może zboczył  z kursu, lub być może dotarł tam podczas zbieranie danych na temat wiatrów i prądów oceanicznych. Wreszcie, należy zauważyć, że niektórzy uważają że był on "tylko pilotem" a kapitanem tej wyprawy był naprawdę ktoś inny – może nawet Gonçalo Velho?

 

Jedyne, co można wywnioskować z map Vallseca w 1439 mapie jest to, że prawdopodobnie odkrył wschodnie i ewentualnie centralne skupiska archipelagu Azorów, że nie osiągnął zachodnich wyspy Flores i Corvo.

 

 

Mapa Cantino planisphere, wykonana przez anonimowego kartografa w 1502 roku, pokazuje świat, jak to było rozumiane przez Europejczyków po ich wielkich poszukiwań w końcu XV wieku.

 

Na s/y Nashachata II byliśmy na dwukrotnie na Grenlandii w 2013 i 2015 roku, warto więc przypomnieć  pierwszego portugalskiego żeglarza Gaspara Corte-Real’a który dotarł do brzegów Grenalndii!

 

W 1500 roku król Manuel I Portugalii wysłał Gaspara aby odkrył ziemie północne i wyszukał Przejście Północno-Zachodniego do Azji.

Gaspar dotarł na Grenlandię, wierząc, że jest to wschodnie przejście do Azji, ale nie zdecydował się na lądowanie. W 1501 roku wyruszył po raz drugi do Grenlandii, wraz z bratem Miguel Corte-Real i w towarzystwie trzech karaweli. Napotykają się na zamarznięte morze, zmienili kurs na południe i uważa się ze dotarli do Labradoru i Nowa Fundlandii. Gaspar następnie wysłał swojego brata i dwa statki z powrotem do Portugalii aby kontynuowali rejs na południe.  Sam nigdy nie powrócił z rejsu na północ.

 

cdn....