U wybrzeży Grenlandii

2013.06.17Warunki lodowe w okolicy Cape Farewell są w dużej mierze kontrolowane przez Wschodni Prąd Grenlandzki, który transportuje duże ilości lodu morskiego i gór lodowych na południe, wzdłuż wschodniego wybrzeża Grenlandii w kierunku przylądka Cape Farewell.
Szybkość przesuwania się paku lodowego na południe może się zwiększyć przy wiatrach z kierunków północnych. Następnie lód dryfuje wokół przylądka Cape Farewell, często wspomagany przez okresowo silny wschodnie wiatr, a następnie jest zabierany przez Zachodni Prąd Grenlandzki i transportowany dalej w kierunku północnym, wzdłuż zachodniego wybrzeża.

Taki rozwój sytuacji lodowej zdarzył się w pierwszej połowie czerwca tego roku i zmusił załogę s/y Nashachata II do korekty zaplanowanej trasy. Duże ilości lodu zablokowały całkowicie wejście do Prins Christian Sund. Po 4 dniach żeglugi od wyjścia z Reykjaviku dotarli do Cape Farewell i w dniu 17 czerwca szerokim łukiem ominęli duże pole lodowe uformowane na południe od Grenlandii. Pole lodowe ma długość około 100Nm i kończy się powyżej 60 szerokości geograficznej północnej. Wejście do Qaqortoq jest możliwe tylko od strony NW, przed nimi dodatkowe 100 Nm, od jutra pod wiatr.

Wczoraj mieliśmy kontakt telefoniczny z kapitanem. Wszyscy zdrowi, na jachcie też wszystko OK.

W galerii umieściliśmy zdjęcia ilustrujące rozwój sytuacji lodowej.